مجازی سازی سرور با Vmware

تفاوت هاي كليدي يك ماشين فيزيكي با يك ماشين مجازي به صورت زير مي باشد:

 • جابجايي ماشين هاي فيزيكي بايستي به صورت سخت افزاري انجام شود و در اين جابجايي ما Downtime خواهيم داشت.
 • جابجايي ماشين هاي مجازي نيازي به جابجايي سخت افزار فيزيكي ندارد و دليل آن بخاطر اين است كه كل ماشين مجازي در يكسري فايل Encapsulate مي شود ودر اين جابجايي Downtime نداريم.
 • مديريت ماشين هاي فيزيكي در زمان Maintenance و Failure مشكل مي باشد و در اين زمان ما Downtime خواهيم داشت.
 • مديريت ماشين هاي مجازي بسيار راحت مي باشد و مي توان هر ماشين مجازي را به صورت مستقل كنترل و پشتيباني كرد و تغييرات برروي سخت افزار ماشين مجازي به صورت كامل مستقل اتفاق مي افتد و تاثيري برروي ماشين هاي مجازي ديگر ندارد و در اين حالت Downtime نخواهيم داشت.
 • در ماشين هاي فيزيكي تغيير برروي سخت افزار ماشين محدود به پشتيباني Application مي باشد و يك ارتباط يك به يك ميان Application و سرور وجود دارد
 • ماشين هاي مجازي به شما اين امكان را مي دهند كه ديگر وابستگي به سخت افزار وجود نداشته باشد و شما در اين حالت مي توانيد سرورهاي فيزيكي خود را به صورت يكپارچه و به صورت بهينه تر استفاده كنيد و دليل آن هم به اين خاطر است كه يك ماشين مجازي از يكسري فايل تشكيل شده است كه هيچ وابستگي به معماري سخت افزار ندارد.

 

ماشین مجازی

 

در يك ماشين فيزيكي سيستم عامل هايي مانند لينوكس و ويندوز مستقيما برروي سخت افزار ماشين نصب مي شوند براي اينكه سيستم عامل بتواند با سخت افزار ماشين يا سرور بخوبي ارتباط برقرار كند بايستي برروي آن درايورهاي مربوط به سخت افزار نصب شود و در صورتي سخت افزار ماشين فيزيكي Update شود بايستي درايورهاي آن نيز Update شوند.

در صورتي كه يك Application با سخت افزار خاصي كار كند و ما سخت افزار آن ماشين را برروز كنيم ممكن است باعث ناسازگاري شود .

در يك ماشين مجازي بدليل اينكه ماشين به صورت ۱۰۰ درصد نرم افزاري مي باشد مشكل ناسازگاري پيش نخواهد آمد.

از طرف ديگر چندين ماشين مجازي به صورت كاملا جدا و مجزا از هم مي توانند در كنار هم برروي يك سرور كار كنند براي مثال شما مي توانيد يك Database Server و Email Server را برروي يك سرور فيزيكي اجرا كنيد .

ماشين هاي مجازي به صورت كامل از هم Isolate هستند اين بدان معناست كه مشكلات نرم افزاري برروي يك ماشين تاثيري برروي ديگر ماشين ها نمي گذارد.

هر كاربر در سيستم مجازي فقط به ماشين مجازي خود دسترسي دارد و نمي تواند برروي بقيه ماشين هاي مجازي تغييراتي اعمال كند مگر در صورتي كه مجوز هاي لازم به كاربر داده شده باشد.

مشكل در System Operating Guest هيچ تاثيري برروي موارد زير ندارد:
 •  به كاربر اجازه دسترسي به ماشين هاي مجازي ديگر را نمي دهد
 • تاثيري برروي منابع سخت افزاري ماشين هاي مجازي ديگر ندارد.
 • تاثيري برروي Performace ماشين هاي مجازي ديگر ندارد.

با استفاده از ماشين هاي مجازي شما مي توانيد از منابع سرور به صورت بهينه تر استفاده كنيد

دليل آن هم اين است كه شما مي توانيد برروي يك سرور چندين ماشين مجازي نصب كنيد و منابع سخت افزاري سرور را ميان ماشين هاي مجازي بصورت بهينه استفاده كنيد .

معماري سخت افزاري يك سرور تاثيري برروي امكانات يك ماشين مجازي ندارد:

 • شما مي توانيد به سرعت و به صورت مداوم ماشين هاي مجازي را ايجاد كنيد
 • با استفاده از قابليت هاي مانند Fault Tolerance  و Live Migration , High Availability كه در محيط هاي مجازي VMware وجود دارد و با استفاده از ماشين هاي مجازي مي توانيد در زمان ايجادمشكل Up Time  را افزايش داده و زمان Recovery را كاهش دهيد.
 • با استفاده از Multitenancy شما مي توانيد چندين ماشين مجازي را با يك پيكربندي خاص در يك گروه قرار دهيد مانند DMZ
 • گزينه هاي امنيتي كه در محيط هاي مجازي سازي VMware استفاده مي شوند تاثيري برروي  Physical Infrastructure  ندارند براي مثال VMware vShield  براي امنيت ماشين هاي مجازي استفاده مي شود .

 

شرکت آرنا مجری خدمات شبکه و مجازی سازی

بارگذاری بیشتر در مجازی سازی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *